Blockchain’in Geleceği 10 Bin Kişinin Katıldığı Online Zirvede Konuşuldu

Habitat Derneği ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ortaklığında, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı ile desteklediği İstanbul Blockchain Okulu Projesi kapsamında online olarak düzenlenen Blockchain Zirvesi’nde; blockchain alanındaki teknolojik gelişmeler, dünya uygulamaları, hükümet ve merkez bankalarının blockchaine yaklaşım politikaları ve dezanformasyonla mücadelede gazetecilik alanında geliştirilen blockhain uygulamaları ele alındı.

 

Habitat Derneği ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ortaklığında, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı ile desteklediği İstanbul Blockchain Okulu Projesi kapsamında, Blockchain Zirvesi online olarak düzenlendi. Blockchain Zirvesi, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Genel Sekreteri İlkay Arıkan’ın açılış konuşmaları ile başladı. Zirve kapsamında; “Blockchain’in Geleceği” “Dünyada Hükümet ve Merkez Bankalarının Blockchain’e Yaklaşımı”, “Blockchain Dezenformasyonla Mücadelede Yardımcı Olabilir mi?”,   “Tokenizasyon” başlıklı oturumlarda ulusal ve uluslararası uzmanlar, blockchain alanında yapılan teknolojik gelişmeler, dezanformasyonla mücadelede gazetecilik alanında geliştirilen blockhain uygulamaları, dünyada hükümet ve merkez bankalarının blockchaine yaklaşım politikaları ve blockchain token konularında bilgi ve gelecek beklentilerini aktardı. Zirveyi, blokchain teknolojisindeki gelişmeleri merak eden aralarında iş insanları, akademisyen ve öğrencilerin yer aldığı 10 bine yakın canlı izleyici takip etti.

 “Yapay zekâ ve nesnelerin interneti sosyoekonomik yapıya değişime zorluyor”

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır açılış konuşmasında, İstanbul Blockchain Okulu Projesi’nin toplumda pozitif algı yaratmak ve gelecekte gerekli olacak yetkinliklere sahip uzmanların yetiştirilmesine olanak sağlamak amacıyla gerçekleştirdiklerini söyledi. Hazır, sanayi 4.0 ile gelişen başta yapay zekâ ve nesnelerin interneti alanındaki teknolojilerin, var olan sosyoekonomik yapıyı da değiştirmeye zorladığını söyledi. Hazır, “Önümüzdeki dönem blockchain alanında oluşturduğumuz müfredatı topluluk merkezlerimizde de vererek bu eğitimleri yayınlaştırmayı amaçlıyoruz” dedi. 

“Geleceğin finans kuruluşları, para yönetmekten çok teknolojiyi yöneten şirketler olacak”

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Genel Sekreteri İlkay Arıkan ise “Blockchain Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de sermaye piyasası başta olmak üzere finans endüstrisinin güçlü teknolojik yatırımlar ve nitelikli insan kaynağının yeni dünyaya hızlı bir şekilde adapte olacağını söyledi. Geleceğin finans kuruluşlarının para yönetmekten çok teknolojiyi yöneten şirketler olacağını vurgulayan Arıkan, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği olarak gençlere yeni yetkinlikler kazandırma konusunda destek olmak amacıyla Blockchain Okulu’na destek olmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Car4Future Founders Institute’e ücretsiz katılmaya hak kazandı

Öte yandan İstanbul Blockchain Okulu Projesi kapsamında Pandemi dolayısıyla online olarak düzenlenen “Blockchain Hızlandırma Programı” yatırımcılar ve farklı kurumların katıldığı blockchain çözümleri üreten hızlandırma takımları “Demo Günü” etkinliği ile tamamlandı. Blockchain Hızlandırma Programı’na, henüz çözüm önerisi ya da prototipi olmayan ancak blockchain alanında yetkin bir ekibe sahip takımlar ile blockchain teknolojisini kullanarak prototip ya da MVP’sini tamamlamış girişimciler başvurdu. Programa yapılan direkt başvurular ve Sprint etkinlikleri arasından seçilen takımlarla 8 hafta sürecek bir hızlandırma programı ile 6 hafta boyunca ihtiyaçlara yönelik online yatay ve dikey mentorluk seansları gerçekleştirildi. Ayrıca Pazar Doğrulama ve Pazar Büyüklüğü Hesaplama, Go-to-Market Strategy, Sektör ve Rakip Analizi, Teknoloji Doğrulama, Teknoloji Özeti Hazırlama, Yatırımcı Sunum Eğitimi, Sunum Teknikleri ve Taktikleri ile Finansal Planlama ve Projeksiyon başlıklarında online eğitimler verildi.  Yapılan çok sayıda başvuru arasında seçilen ve enerjiden finansa, tarımdan eğlence sektörüne farklı alanlarda blockcahin çözümleri üzerine çalışan 8 takım, 6 günlük eğitimin ardından, mentorlar eşliğinde birbirinden ilginç projeler geliştirdi.

Blockchain Zirvesi’nde açıklanan sonuçlara göre Car4Future takımı San Francisco tabanlı uluslararası hızlandırıcı programı olan Founders Institute’e ücretsiz katılmaya hak kazandı. Car4Future, elektrikli araçlar için blok zinciri teknolojisi ile geliştirilen enerji paylaşım ağı yazılımı ve enerji transfer donanımı projesi.

 Zirve Youtube Kaydı:

https://www.youtube.com/watch?v=U6QbjtQzZbQ adresinden ulaşabilirsiniz.